mapa stránek napište nám
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec a okolí > Z dějin a současnosti obce

   Z dějin a současnosti obce

HajniceNaše obec se rozkládá na polovině silniční trasy spojující Trutnov a Dvůr Králové nad Labem. Nadmořská výška obce je v průměru 460 m. n. m. Obec se rozprostírá na pláni otevřené severním větrům, na jižní straně ohraničené masivem Liščího vrchu a Kamenného vrchu o výšce 609 m. Tato poloha je příčinou drsného podnebí a kratšího vegetačního období oproti okolním obcím.

Obec Hajnice se skládá ze šesti katastrálních Pohled na obecúzemí – Brusnice, Kyje, Nesytá, Hajnice, Horní a Dolní Žďár. Je to obec v podstatě středisková, neboť jsou v ní sloučené dřívější samostatné obce, které představovaly výše zmíněná katastrální území. Název Brusnice (Německá) a Kyje byly základem naší obce, když v roce 1949 došlo ke sloučení a změně názvu na Hajnici. Později v roce 1980 byl připojen Horní a Dolní Žďár a tím se stala Hajnice jednou z obcí z největší rozlohou v okrese Trutnov. Jsme obcí pohraniční s počtem obyvatel 888 (dle sčítání v roce 2001).

Pohled na obecZ minulosti stojí za zmínku, že první písemná zpráva pochází z roku 1260, kdy se o Hajnici píše jako o městečku. Je samozřejmé, že vývoj do této fáze trval mnoho let, proto by mohlo být něco pravdivého na pověstech, že první osídlení pochází z roku 1007, kdy údajně zde jakýsi Adam z Tokowa založil kovárnu a brusírnu, z čehož prý vznikl název Brusnice, německy pak Deutsch – Prausnitz a posléze dnešní Hajnice.

Hajnicí již od ranného středověku vedla tzv. Pohled na obecsolná stezka z českého vnitrozemí přes Hajnici do dnešního Polska. Tato cesta vedla z Liščího vrchu přes centrum obce směrem na Střítěž a dále na Trutnov a byla místním obyvatelstvem zvána jako „stará jaroměřská silnice“. Přestala se používat mezi lety 1842 – 52, kdy byly v našem okolí vybudovány silnice, které se používají dodnes.

Obec Hajnice byla v minulosti významnou obcí v našem regionu. V době kolonizační za vlády Přemysla Otakara II. patřila pod Trutnovské panství, později za trvání Hajnice centrumrakousko-uherské monarchie byla součástí Náchodského panství Picolominiů. Proti náchodské vrchnosti se naši předkové zúčastnili tzv. selského povstání v roce 1775, při čemž Kyjovský rychtář Georg Hetfleisch byl členem 9-ti členného selského guberna, kterého vůdcem byl Antonín Nývlt-Rychetský.

K nejstarším stavbám v obci patří kostel sv. Mikuláše, který byl vystavěn v letech 1754-82 na místě dřívějšího kostela ze 13. století zničeného požárem. Další zajímavou stavbou Hajnice centrumje jednopatrový dům čp. 104 – bývalá kovárna, který je dnes v majetku akademického malíře Petra Rýdla, který jej citlivě opravil a přistavěl výstavní galerii svých prací.

Základním zdrojem obživy dřívějších obyvatel bylo zemědělství, práce v lese a v kamenolomech. Ve 20. století se částečně rozvinula textilní průmyslová výroba, po 2. světové válce výroba autodílů ve známé firmě PAL, nyní H.L.F. spol. s r.o., kde bylo zaměstnáno až 220 lidí. Zemědělství je v této Kosteldobě v útlumu, v 2. polovině 20. století zde působil státní statek, nyní transformován na Zemědělskou a.s. Výšina se sídlem ve Starých Bukách.

Sport a kultura v obci má dlouholetou tradici. Oddíl kopané zde byl založen v roce 1947 a trvá dodnes, i když jeho výsledky na začátku nového století nejsou takové, jaké měli jeho zakladetelé. Novým sportem je sport šipkařů, jehož výsledky jsou daleko lepší, neboť hrají v první Východní české lize a mají dobré Školaumístění. Velmi dobré výsledky vykazují hasiči. Sbor byl založen v roce 1945 a trvá nepřerušeně až do dneška. Jeho součástí je soutěžní družstvo v požárním sportu, které v roce 2002 zvítězilo v okresním přeboru a poté i v krajském kole a zúčastnili se i celostátního přeboru.

Přes území naší obce vede několik turistických tras. V části Kyje byl nově vybudován „Ranč Uncle Billa“, kde mají zájemci možnost projížďky na koni.

Historická budovaV odlehlejších lokalitách, ale jako součásti naší obce se nacházejí rekreační osady Nesytá, Mravenčí domky, Hajnička, Dubový Dvůr, Olimberg, přitom jak v Hajnici, tak i v Horním Žďáru je mnoho objektů chatařů přímo v obci.

V obci je jedna hospoda (v Hajnici), jeden motorest při státní silnici Trutnov – Dvůr Králové nad Labem a jeden snack – bar též v Hajnici. V obci je zdravotní středisko – 4x týdně ordinuje zubní lékařka, 2x týdně obvodní lékař a 1x týdně dětská lékařka. V roce 1978 byla postavena nová mateřská škola, původní MŠ slouží nyní jako obecní úřad. Základní škola byla postavena v roce 1872, rekonstruovaná byla v roce 1978 a slouží dodnes.

Posvícení se u nás slaví vždy v sobotu a v neděli v týdnu, kdy se slaví sv. Václav.

Hajnice má silniční spojení na Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Úpici, Staré Buky a Kohoutov.

Hajnice je součástí mikroregionu Podkrkonoší.

----------------------------------------------------

rok 1260 - 1. písemná zmínka o obci Hajnice

1. písemná zmínka o Hajnici

ze staré kroniky